Один із першозасновників руху ОСББ у місті, Олександр Мензул, розповів, яким мріє бачити Вараш

28/07/2017

Група компаній «Алатир-Інвест» продовжує відкривати цікаві імена у проекті «Відкрий своє місто». Вараш – місто-атомник, у якому живуть високоосвічені та неординарні особистості. Метою проекту є познайомити містян із людьми, які вже зробили свій вагомий внесок у розвиток міста, щиро вболівають за його процвітання та готові докласти до цього усіх зусиль.

Олександр Мензул – піонер руху ОСББ, депутат Вараської міської ради, активний член «Муніципальної варти» - і це все окрім безпосередньої роботи на РАЕС.

- Пане Олександре, розкажіть трохи про себе. Що привело Вас у місто енергетиків?

- Народився я у Києві, там же закінчив Київський політехнічний інститут за спеціальністю «Атомні електричні станції та установки». Ось так і став інженером-фізиком-теплоенергетиком. Працювати на атомній станції було давньою дитячою мрією. Власне катастрофа на ЧАЕС і підштовхнула до роботи саме у цій сфері.

Трудовий шлях почав з відділу ядерної безпеки, пізніше став начальником лабораторії надійності, а з 2005 року працюю заступником начальника служби надійності, ресурсу та продовження експлуатації. Напрямок моєї роботи пов'язаний з інжиніринговою підтримкою. Тобто вирішуємо питання щодо визначення стану обладнання, можливістю позапроектної експлуатації, робимо розрахунки міцності,  наукові обґрунтування,  що РАЕС працює безпечно.

Таким же безпечним та комфортним для життя має бути й наше місто. Тому чимало часу присвячую громадській роботі та розвитку ОСББ «Ювілейний 4». І хоча створювати дане ОСББ довелося не так від великого бажання, а тому, що вступив у дію закон «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», підтримка його мешканців, які вже 9 раз підряд довіряють важелі управління, засвідчує про ефективність усіх нами разом докладених до його функціонування зусиль. І це приємно.

- Вам вдалося створити зразкове ОСББ, чий досвід переймали в інших містах ще задовго до всеукраїнської реформи ЖКГ. Якими досягненнями можете поділитися?

- Почну, мабуть, з того, що наш будинок має досить специфічну систему опалення. Тому у 2007 році КМКП просто не знало, як обслуговувати наші теплові вузли. Дуже пощастило, що на той час розвиток ОСББ стимулювався державою і підтримувався місцевими органами влади. Ми мали можливість пропонувати власні варіанти вирішення проблем і ефективно вирішували їх. Довелося звикати до нових методів управління будинком, брати на себе відповідальність. Десь набивали шишки, разом вчилися і так розвивалися.

Для обміну здобутками та практичними навичками між активістами ОСББ, став ініціатором створення сайту «Про ОСББ Україна». Уся ця діяльність посприяла й розширенню кола зв’язків.  Особисто знайомий з  головами асоціацій, які сьогодні є вже мерами міст. Радує, що очільниками стають люди, які мають досвід насамперед ефективного управління, а не лише владні амбіції.

Окремо наголошу на складі правління нашого ОСББ - це люди з високим інтелектом та чудовими людськими якостями. Тому й було легко вирішувати ті чи інші житлово-комунальні проблеми. Важливий досвід перейняли у Запоріжжі. Скажу, що наша система обліку фінансів «Ювілейний 4» відрізняється від тієї бюрократичної, яка закостеніло існує в державних установах чи підприємствах. Ми співіснуємо, як одна сім'я, і маємо один бюджет, за який звітуємося перед самими собою. Також створили власний сайт, на якому є ця система обліку та усі фінансові звіти. Кожен може побачити рух коштів за всю історію діяльності ОСББ. Всі кошти зосереджені у банківських установах або на особистих рахунках мешканців.

- Що Вам подобається у місті Вараш, а що хотіли б змінити?

- У місті живе багато людей - професіоналів своєї справи, які могли б направити власні здібності на його розвиток. Цей соціальний капітал важливо зберегти.  Та якщо людський ресурс – це плюс, то віддаленість від транспортних артерій – величезний мінус.  Маємо хорошу інфраструктуру в  місті, проте до нас складно доїхати. Тому місто Вараш вкрай необхідно інтегрувати в  економічну систему України. І то негайно. Адже всі прекрасно розуміють, що окрім РАЕС, в нас поки що немає альтернативи.

Важливо запровадити логістичні проекти. Логістика з’явиться, коли зайде інвестор, що розвиватиме середній бізнес. Як учасник міжнародних партнерських програм МАГАТЕ та експерт в міжнародних комісіях WANO, звернув увагу, що коли до нас приїздять люди зі світовим ім’ям, то щоразу дивуються, що в наших поліських лісах є такий високотехнологічний оазис. Це ж теж плюс! Маємо в місті дешеві енергоносії. Є територія біля РАЕС, яка пустує, а могла  б стати місцем для розвитку промисловості.

Зрозуміло, що для реалізації усіх ідей потрібна насамперед зацікавленість і підтримка органів місцевої влади. Та якщо серед депутатського корпусу ще є люди, які щиро прагнуть розвитку для свого міста, то від головної посадової особи – такого бачення щось не спостерігається.  Швидше - навпаки. За останніх три роки в місті не з’явилося нічого нового. Хіба що окрім бруківки, якою гарно прикрили прогнивші труби.

В 2016 році  спільними зусиллями якось змогли об’єднати людей та запустити рух ОСББ в місті. Це дуже важливо. Адже радянська система ЖЕКів давно вичерпала себе, а тому потрібно вчити людей самостійно відповідати за своє майно, свій будинок, своє місто. На жаль, подальший розвиток цього руху почав блокуватися у владних коридорах виконкому. Сподіваюся, що найближчим часом цю кризу влади вдасться подолати.

Найбільша мрія -  щоб Вараш став економічним центром – перлиною поліського краю. Щоб до нас приїздили люди перейняти досвід та відпочити на Білому озері. 

Інші новини

Компанія "Алатир-Інвест" підтримала Всеукраїнський проект "Відкривай Україну".ВІДЕО
Будівельна компанія «Алатир-Інвест» виступила спонсором освітнього проекту "Відкривай Україну" у місті Вараш.
Читати новину повністю
Колектив компанії "Алатир-Інвест" вшановує пам'ять загиблих від Голодомору
Українці пережили чимало трагедій, однією із найжахливіших сторінок в історії є Голодомор 1932 – 1933 років.
Читати новину повністю
Компанія «Алатир-Інвест» щиро вітає вас із Днем Гідності та Свободи та Днем архангела Михаїла!
Гідність, єдність і свобода - це ті принципи, які об'єднали прагнення мільйонів українців до змін і змінили хід української історії XXI століття.
Читати новину повністю
День відкритих дверей житлового комплексу "Оберіг" відвідав керівник однієї з найбільших АЕС у світі
На День відкритих дверей житлового комплексу "Оберіг" завітав керівник однієї з найбільших атомних станцій у світі Bruce Power, яка знаходиться в Канаді.
Читати новину повністю